Erasmus+ praktyki zagraniczne w Portugalii

Zespół Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich

euflagerasmus900
Praktyki- marzec 2017

W ramach projektu uczniowie klasy III technikum gastronomicznego i klasy III technikum elektrycznego wyjechali na staż zagraniczny do Portugalii, do miejscowości Barcelos wraz z opiekunami: panią Sylwią Śmietanką, panem Grzegorzem Wolskim oraz panem Andrzejem Frączkiem. W pierwszym tygodniu praktyk towarzyszył nam również pan dyrektor – Marek Stępień. Staż zagraniczny trwał 3 tygodnie: od 7 do 28 marca br. Wzięło w nim udział 32 uczniów: 16-stu z klasy gastronomicznej i 16-stu z klasy elektrycznej.
Wyjazd zrealizowany był w ramach projektu Erasmus+ „Rozwój zawodowy celem technikum ZS NR 1 Kozienice” którego koordynatorem był p. Michał Wrochna.
Uczniowie zostali przyjęci przez firmę Intercultural Association Mobility Friends i zakwaterowani w pięknie wyposażonym ośrodku w Barcelos.
Uczniowie z Technikum gastronomicznego byli podzieleni na 4 grupy i realizowali staż w różnych restauracjach. Mieli okazje poznać kuchnie portugalską. Przygotowywali posiłki razem z portugalskimi kucharzami, którzy przekazywali im swą wiedzę kulinarną. Poznali zwyczaje tam panujące, a także mieli okazje zdobycia umiejętności przyrządzania nowych potraw. Realizując staż posługiwali się głównie językiem angielskim, próbowali również komunikować się podstawowymi zwrotami języka portugalskiego.
Uczniowie technikum elektrycznego byli podzieleni na cztery grupy. Staż realizowali w jednej firmie, mieszczącej się w czterech różnych miejscach. Zajmowali się m.in. składaniem układów sterujących, a także montowaniem podzespołów lamp oświetleniowych. Poznali nowe techniki wykonywania montażu układów elektrycznych i pogłębiali wiedzę w zakresie przyszłego zawodu.
Celem projektu obok rozwoju zawodowego uczniów było również poznanie kraju, jego kultury oraz zwiedzanie najciekawszych miejsc Portugalii.
Pierwszego dnia po przylocie uczniowie zwiedzili Lizbonę i Fatimę. W Lizbonie zobaczyli Klasztor Hieronimitów. Budowa Klasztoru Hieronimitów w Lizbonie rozpoczęła się w roku 1501, a została zakończona ponad 100 lat później. Został on wybudowany, aby podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gama do Indii. Wchodząc do kościoła zobaczyli nie tylko wspaniałe wnętrze, ale również grób Vasco da Gama oraz Luís de Camões, który jest najsłynniejszym portugalskim poetą.
Zainteresowanie młodzieży skupiło się na Oceanarium w Lizbonie. Warto zaznaczyć że, lizbońskie oceanarium to największe oceanarium w Europie.
Uczniowie odwiedzili Sanktuarium fatimskie, które jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu Maryjnego.
Kolejnym celem wycieczki było miasto, które znajduje się pomiędzy Atlantykiem a ujściem rzeki Douro. Miastem tym jest Porto znane, nie tylko z win, ale i z przepięknej architektury i malowniczo ukształtowanego terenu. W Porto uczniowie podziwiali dworzec wyłożony białymi płytkami pomalowanymi szkliwem w kolorze błękitu, na 20 tysiącach kafli przedstawiono dawne życie miasta i doliny Douro. Z kolei wnętrze stuletniej księgarni Lello z witrażowym sufitem i fikuśnymi schodami przypomina szkołę magii, w której uczył się Harry Potter. Panoramę Porto uczniowie podziwiali płynąc rzeką Douro.
Portugalczycy mawiają: „Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli”. Nie bez powodu. W Bradze jest wiele kościołów i sanktuariów. Nad miastem góruje sanktuarium Bom Jesus. To piękna barokowa świątynia, do której prowadzą majestatyczne białe schody. Z ich szczytu widać całą dolinę i miasto.
Na południowy wschód od Bragi leży Guimarães, który również był celem naszej wycieczki. Dla Portugalczyków jest tym, czym dla nas Gniezno. Tutaj była pierwsza stolica państwa. Z tamtych czasów zachował się zamek królewski otoczony wysokimi murami z szarego kamienia i skromna kaplica.
Zwiedzili najstarsze miasto w Portugalii – Ponte de Lima oraz Viana do Castelo główne miasto regionu Minho, Viana do Castelo, położone jest u ujścia rzeki Lima do oceanu. Jest głównym kurortem tego regionu. Atrakcyjne przede wszystkim przez swe położenie, wielość zabytków, piękną plażę, jedną z najpiękniejszych na północy kraju.
Popołudnia uczniowie spędzali na terenie placówki, gdzie byli zakwaterowani i mieli do dyspozycji dwa duże boiska, basen, salę przeznaczoną na dyskoteki i bilard.
Poprzez wyjazd na staż do Portugalii uczniowie poszerzyli swoją wiedzę oraz rozwinęli umiejętności z języka angielskiego, poznali kulturę i pracę w firmach portugalskich.
Dzięki programowi ERASMUS + wiele osób miało szansę zapoznania się z warunkami pracy za granicą, a także okazję do poznania innego kraju, odmiennej kultury, czy nawet do zawarcia międzynarodowych znajomości. W dodatku otrzymaliśmy EUROPASS’ y, dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności zawodowe na europejskim rynku pracy.


——————————————————————————————————————

Praktyki - październik 2016

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 PO RAZ KOLEJNY W PORTUGALII

Uczniowie z Technikum Mechanicznego i Ekonomicznego od 3 do 21 października odbywali staż w Portugalii. Obie grupy liczyły po 16 osób. Nad uczestnikami projektu opiekę sprawowali: p. Mirosława Zając, p. Justyna Kiwak i p. Andrzej Frączek. Wyjazd zrealizowa-ny był w ramach projektu Erasmus+ finansowanego przez Komisję Europejską „Rozwój zawodowy celem technikum ZS NR 1 Kozienice”, którego koordynatorem był p. Michał Wrochna.
Uczniowie zostali przyjęci przez firmę Intercultural Association Mobility Friends i zakwaterowani w dobrze wyposażonym ośrodku w Barcelos.
Uczniowie Technikum Ekonomicznego podzieleni byli na 5 grup i realizowali staż w różnych firmach. Pracowali w firmach ubezpieczeniowych, w sekretariatach szkół i w biurze organizacji goszczącej Intercultural Association Mobility Friends. Wykonywali prace biurowe głównie związane z sekretariatami: sporządzali i segregowali dokumenty, obsługiwali sprzęt biurowy, przeprowadzali rozmowy z klientami. Tworzyli również dokumenty kadrowe, księgowe, handlowe, magazynowe. Młodzież realizując staż posługiwała się głównie językiem angielskim, próbowała również komunikować się podstawowymi zwrotami języka portugalskiego. Stanowiska pracy praktykantów wyposażone były w komputery i niezbędny sprzęt biurowy. W czasie stażu odbyli wycieczkę edukacyjną do zakładów produkujących wyroby z ceramiki. Poznali proces produkcyjny oraz próbowali swoich umiejętności i z masy ceramicznej tworzyli sami wyroby.
Uczniowie z Technikum Mechanicznego staż odbywali w 4 firmach, które zajmowały się produkcją pneumatycznych rębaków do drewna oraz części naczep do samochodów ciężarowych. Każdy z uczniów został zapoznany z zasadami BHP oraz otrzymał kompletny strój roboczy. Przed rozpoczęciem prac grupa uczniów musiała najpierw zapoznać się z procesem technologicznym według którego musieli wykonywać prace. Wykonywali prace z za-kresu obróbki ręcznej, mechanicznej oraz ręczno-maszynowej wykorzystując maszyny i narzędzia, które były na wyposażeniu zakładów pracy. Do prac wykorzystywali frezarki, to-karki, wiertarki i obrabiarki CNC oraz przyrządy pomiarowe którymi sprawdzali zgodność wykonanych elementów maszyn i urządzeń. Wszystkie elementy i części były wykonywane według rysunków technicznych. Każdy uczeń mimo bariery językowej wykonywał poprawnie zadania, a ich efekty były w pełni wykorzystywane przez pracodawców.
Młodzież uczestniczyła w wycieczkach krajoznawczych do najpiękniejszych i największych miast Portugalii. Następnego dnia po przylocie uczniowie zwiedzili Lizbonę i Fatimę. W Lizbonie zwiedzili m. in. Klasztor Hieronimitów. Został on wybudowany, aby podziękować za udaną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Wchodząc do kościoła zobaczyli nie tylko wspaniałe wnętrze, ale również grób Vasco da Gamy. Zwiedzali wieżę Belem, jedną z najbardziej oryginalnych i charakterystycznych budowli w Portugalii.
Młodzież zauroczyło oceanarium w Lizbonie - największy tego typu obiekt w Europie. Odwiedzili sanktuarium fatimskie, które jest celem wielu pielgrzymek katolickich i ośrodkiem kultu maryjnego.
Pomiędzy Atlantykiem a ujściem rzeki Duro wyrosło urocze miasto Porto znane nie tylko z win ale i z przepięknej architektury i malowniczo ukształtowanego terenu. W Porto uczniowie podziwiali dworzec wyłożony białymi płytkami pokrytymi szkliwem w kolorze błękitu, na 20 tysiącach kafli przedstawiono dawne życie miasta i doliny Douro. Z kolei wnętrze stu-letniej księgarni Lello z witrażowym sufitem i kunsztownymi schodami przypomina szkołę magii, w której uczył się Harry Potter. Panoramę Porto uczniowie podziwiali odbywając rejs po rzece Douro.
Portugalczycy mawiają: „Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli”. Nie bez powo-du. W Bradze jest wiele kościołów i sanktuariów. Nad miastem góruje sanktuarium Bom Je-sus. To piękna barokowa świątynia, do której prowadzą majestatyczne białe schody. Z ich szczytu widać całą dolinę i miasto.
Na południowy wschód od Bragi leży Guimarães. Dla Portugalczyków jest tym, czym dla nas Gniezno. Tutaj była pierwsza stolica państwa. Z tamtych czasów zachował się zamek królewski otoczony wysokimi murami z szarego kamienia i skromna kaplica.
Uczniowie zwiedzili również Miasto Valença. Przechodząc przez most rzeki Miño przekraczali granicę Portugalii i podziwiali już uroki Hiszpanii. Zwiedzili najstarsze miasto w Portugalii – Ponte de Lima oraz miasto Viana do Castelo słynące z bardzo atrakcyjnego położenia, wielości zabytków i pięknej plaży.
Czas po zajęciach praktycznych uczniowie spędzali na terenie w miejscu zakwaterowania, gdzie mieli do dyspozycji dwa duże boiska, basen, salę przeznaczoną na dyskoteki, bilard.
Dzięki wyjazdowi na staż do Portugalii uczniowie z Technikum Ekonomicznego poszerzyli swoją wiedzę z zakresu zagadnień ekonomicznych a Technikum Mechanicznego z obróbki metali i montażu maszyn oraz rozwinęli umiejętności z języka angielskiego, poznali kulturę regionu i pracę w firmach portugalskich.

Mirosława Zając