euflagerasmus900
Praktyki- marzec 2018

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1 PO RAZ KOLEJNY W PORTUGALII

W ramach programu ERASMUS + finansowanego przez Komisję Europejską 32 uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyło 3 tygodniowy staż w Portugalii. 16-stu uczniów klasy III technikum ekonomicznego oraz 16-stu uczniów klasy III technikum mechanicznego wyjechało na praktyki do Portugalii w ramach projektu „Profesjonalizm - do tego dążymy na praktykach w Portugalii” którego koordynatorem był Michał Wrochna. Uczniowie przebywali w Portugalii od 3 do 24 marca 2018 r. wraz z opiekunami: Iwoną Kościug, Agnieszką Kaim oraz Grzegorzem Wronikowskim. W pierwszym tygodniu towarzyszył im również dyrektor Marek Stępień. Partnerem w realizacji projektu była portugalska organizacja „Intercultural Association Mobility Friends”. Uczniowie wraz z opiekunami zostali zakwaterowani w hotelu położonym nad Oceanem Atlantyckim w miejscowości Povoa de Varzim. Spędzili tam tydzień, a kolejne dwa tygodnie mieszkali w campusie na obrzeżach Barcelos.
Uczniowie technikum ekonomicznego odbywali praktyki w siedmiu różnych miejscach. Pracowali w firmach, sekretariatach szkół oraz biurze organizacji goszczącej Intercultural Association Mobility Friends. Wykonywali prace biurowe, kadrowe, księgowe, handlowe i magazynowe. Na praktykach posługiwali się językiem angielskim, próbowali również komunikować się przy użyciu podstawowych zwrotów języka portugalskiego. Uczniowie technikum mechanicznego odbywali staż w pięciu firmach i wykonywali prace zgodne z ich zawodem.
W dni wolne od praktyk organizowane były wycieczki krajoznawcze, obejmujące piękne miejsca w Portugalii. Na początku pobytu uczniowie zwiedzili miasteczko Barcelos, a następnie urocze miasto Porto znane nie tylko z win, ale i przepięknej architektury i malowniczo ukształtowanego terenu. Następnie zwiedzali najstarsze miasto w Portugalii – Ponte de Lima oraz Viana do Castelo, słynące z monumentalnego Sanktuarium św. Łucji. W kolejnym tygodniu uczniowie mieli okazję zwiedzić historyczne miasto Braga, nad którym góruje sanktuarium Bom Jesus - piękna barokowa świątynia, do której prowadzą majestatyczne białe schody. Uczniowie mieli również okazję zwiedzić położone przy granicy z Hiszpanią miasto Valenca oraz przejść przez most rzeki Mino na teren Hiszpanii. Zwiedzili również stolicę Portugalii – Lizbonę, sanktuarium w Fatimie oraz miasto Coimbra słynące z najstarszego uniwersytetu w kraju.
26 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach odbyło się podsumowanie stażu odbytego w Portugalii. W spotkaniu uczestniczyli dyrektor szkoły dr Ryszard Zając, naczelnik wydziału edukacji Janusz Patkowski, zaproszeni uczniowie i nauczyciele z gimnazjum w Kozienicach oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Uczniowie technikum ekonomicznego i mechanicznego przygotowali prezentację multimedialną, w której podzielili się swoimi wrażeniami i doświadczeniami. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć jak funkcjonowały firmy w których uczniowie odbywali praktyki. Bardzo ważnym aspektem odbytego stażu było to, iż uczniowie mieli okazję poznać kulturę portugalską oraz przełamać barierę językową. Staż zagraniczny nauczył młodzież bycia otwartym na nowości, bycia tolerancyjnym wobec innej kultury, nauczył samodzielności uczenia się oraz rozwinął w nich świadomość pro-europejską. Staż zagraniczny stworzył uczniom możliwość zdobycia umiejętności zawodowych odpowiadających standardom Unii Europejskiej. Potwierdzeniem zdobytych przez uczniów umiejętności jest uzyskanie „edukacyjnego paszportu europejskiego” (Europass), który zwiększy szansę znalezienia zatrudnienia nie tylko na regionalnym czy krajowym rynku pracy, ale również na rynku europejskim.

Agnieszka Kaim.


——————————————————————————————————————

Praktyki - październik 2017

Z Erasmusem z Kozienic do Portugalii

32 uczniów Technikum w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich kształcących się w zawodzie technika elektryka i technika żywienia i usług gastronomicznych zakończyło właśnie praktyki zawodowe w Portugali. Od 7. do 28. Października przebywali w campusie Intercultural Association Mobility Friends w Barcelos oraz przez tydzień nad Oceanem Atlantyckim w Povoa de Varzim. Wyjazd ten został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach projektu Erasmus+ „Profesjonalizm - do tego dążymy na praktykach w Portugalii”. Oprócz zajęć na praktykach uczniowie mieli zapewniony program kulturalny, w ramach którego odwiedzili między innymi Lizbonę, Fatimę, Coimbrę, Porto, Valence and Tuy, Bragę, Esposende oraz Ponte de Lima. Udział uczniów w projekcie pozwolił im na połączenie realizacji praktyk zawodowych przewidzianych programem nauczania Technikum z możliwością poznania historii i kultury tego pięknego kraju, doskonalenia języków obcych, zdobywania kompetencji społecznych i innych. Kolejna grupa kozienickich techników zdobędzie nowe doświadczenia zawodowe w Portugalii już w marcu. Będą to tym razem mechanicy i ekonomiści. Kozienicka placówka realizuje projekty zagranicznych praktyk zawodowych już od kilkunastu lat. Przez ten okres z możliwości odbycia kształcenia za granicą skorzystało kilkuset uczniów Zespołu. W poprzednich latach oprócz Portugalii kozieniccy uczniowie zdobywali wiedzą praktyczną w Irlandii, Anglii oraz RFN. W ramach innych projektów europejskich szkoła współpracuje również ze szkołami z Francji, Włoch, Węgier, Czech, Niemiec i Austrii.